Když jsem projížděl státním parkem Anza Borrego, zaujaly mě obří kovové sochy umístěné v různých částech pouště. Vytvořil je umělec Ricardo Breceda, který se narodil v mexickém Durangu a nyní žije v Kalifornii. Všecko začalo docela nevině, když si jeho dcera po shlédnutí Jurského Parku III přála k Vánocům dinosaura. Tatínek ji to přání samozřejmě musel splnit a vytvořil pro ní kovovou sochu Tyranosaura Rexe.

Na sochách pracoval i nadále, až si ho všiml filantrop Denis Avery. Ten si od Brecedy nechal vytvořit více jak 100 skulptur a umístil je do státního parku Anza Borrego, kde vlastní rozsáhlé pozemky a ranč Galetta Meadows. Předlohy pro sochy nebyly vybrány náhodně. Anza Borrego je dnes sice poušť, ale dříve to byla hojná krajina plná zvířat. Dochované fosílie byly zmapovány v roce 2006 v knize Fossil Treasures of the Anza-Borrego (kterou Denis Avery sponzoroval) a právě podle této knihy vytvářel Breceda kovové skulptury. Ty tak připomínají všechna zvířata, která v průběhu milionů let na daném území žila.

Na fotce to možná tak nevypadá, ale některé sochy jsou opravdu veliké, mnohem vyšší než já, a zároveň propracované do neskutečných detailů. Tohle je vážně umění. A ty velbloudy chci na zahradu!

Galerie Skulptur

(klik pro zvětšení)

Reklamy