AKTUALIZACE 12/07/2016: podle posledních zpráv dostane Saltonské moře $80 milionů dolarů na obnovu. Je to sice mnohem méně než je potřeba, ale aspoň něco: http://coachellavalley.com/salton-sea-restoration/ 

Saltonské moře je slané jezero v Kalifornii, které  leží nedaleko hranic s Mexikem a města Borrego Springs. Nachází se v nadmořské výšce -69 metrů, přímo na zlomu San Andreas. Nejnižší bod jezera je jen o 1,5 výše než Údolí smrti (Death Valley). Jezero zažilo strmý růst, kdy se k němu jezdila rekreovat kalifornská smetánka, a ještě strmější pád. Dnes už tam nejezdí nikdo. Voda v jezeře je toxická a její salinita (slanost) neustále roste. Už je slanější než Pacifik. Ryby vymřely po milionech.

Z původních rekreačních středisek jsou vybydlená, doslova postapokalyptická města. Podél cest jsou zaparkované vraky aut. Vypadá to, jak kdyby všichni odešli během několika hodin. Takhle nějak si představuji apokalypsu.

Veselé pozdravy od Saltonského moře!
Veselé pozdravy od Saltonského moře! Caa 50. až 60. léta

Návštěva Salton City

První, co mě při příjezdu do Salton City nepříjemně překvapilo, byl smrad, který klimatizace vesele nasála do auta. Toxické jezero a miliony mrtvých ryb na poběží se na vůni vzduchu velmi podepsaly. I když jsem čekal, že to bude ještě o něco horší. Ani jednou se mi nechtělo zvracet, což jsem považoval za dobrý signál. I když smrad by se dal vydržet, nechci ani vědět, jaké toxické látky jsem v tu chvíli dýchal.

Z dálky vypadá jezero naprosto normálně. Nebýt toho smradu a vylidněného města, myslel bych si, že tady je svět ještě v pořádku. Není. Po přiblížení k vodě se jezero odhalilo v celé své „kráse“. Když jsem se po pláži blížil k vodě, bylo to jak procházet se v čerstvém sněhu. Jenže to, co mi křupalo pod nohama, nebyl sníh, ale kostry zdechlých ryb a dalších živočichů. Nebyly jich desítky, nebyly jich stovky, nebyly jich tisíce, byly jich miliony. Třeba v srpnu 1999 tu naráz uhynulo 7.6 milionu ryb, jejichž těla byla vyplavena na pobřeží.

Pohádky o koupání v poušti byl konec po 20 letech.
Tohle je prostě konec, konec světa.
Salton Sea
Z dálky vypadá pláž normálně

To, co vypadá jako bílý písek, písek není. Jsou to jen další a další kosti zdechlých živočichů. Voda není modrá, jak to může z dálky vypadat. Je hnědá. A na pobřeží je vidět hustá bílá pěna. Občas tam vidíte odvážného pelikána, který v jezeře hledá potravu. A úspěšně. I přes všechno, co se v jezeře nachází, v něm ryby zase žijí. „Příroda si najde cesty“, jak říkali v Jurském Parku. Vy si tam můžete v klidu zarybařit. V návštěvním centru sice tvrdí, že je bezpečné chycené ryby jíst, ale takovou odvahu bych opravdu neměl.

Jenže to po čem šlapete, není písek
Tohle není písek, jsou to kosti

Mrtvé ryby jsou všude

Úplně všude
Úplně všude byly mrtvé ryby
Z blízka už voda zřetelně není modrá
Z blízka už voda zřetelně není modrá
Prostě všude!
Pěna na pobřeží vám dává znamení o kvalitě vody
Prostě všude!
Prostě všude!
Prostě všude!
Prostě všude!

Ze Salton City se stal ghost town (město duchů). Spousta domů nebyla vůbec dokončena, ty dokončené jsou většinou dávno opuštěné. Podél cesty jsem potkal i pár domů, které vypadaly jako obývané. Těžko říct, co tam ty lidi drží. Možná jen utratili životní úspory za bydlení u jezera a nechtějí se svého snu vzdát. Domy jsou totiž naprosto neprodejné. Krajina je poseta vraky aut, pisečných bugyn, obytných vozů i dětských kol. Skoro všechno je opuštěné, celé rezidenční čtvrti jsou prázdné a z původní zástavby zbyla akorát silnice vedoucí do nikam. Miluju tu atmosféru ve městě duchů. Cítím tu duši toho místa. Je to hrozně zvláštní pocit.

Určitě vás napadá otázka, jak k tomu všemu vlastně došlo a proč s tím sakra nikdo nic nedělá. Odpověď není tak jednoduchá, jak se může zdát. Odpoví vám následujících několik odstavců.

Vybydlených domů je nezpočet
Vybydlených domů je nezpočet
Tady se dříve pokládali velké lodě na vodu. Je tu vidět znatelený pokles hladiny.
Tady se dříve pokládali velké lodě na vodu. Je tu vidět znatelený pokles hladiny.
Opuštěné vraky
Opuštěné vraky „všeho“

Salton City Salton City

Jak Saltonské moře vzniklo a co se s ním stalo?

V roce 1900 začala společnost California Development Company budovat zavlažovací kanály, které měly odklonit vodu z řeky Colorado a přinést do krajiny Imperial Valley potřebnou vláhu pro farmáře. To se skutečně nějakou dobu dařilo. Jenže v roce 1904 byl již Alamo kanál výrazně zaplněn bahnem a jeho průtok se snížil. Farmáři z Imperial Valley, tlačeni finančními dluhy, naléhali na společnost  California Development Company, aby problém co nejrychleji vyřešila. Jinak by jim úroda uhynula a oni by zkrachovali.

Charles Rockwood tak rozhodl vybudovat asi 4 míle od původních stavidel nové propojení Colorada a zavlažovacího kanálu Alamo. Propojení známe jako „Lower Mexican Intake“ bylo ale vybudováno bez povolení mexické strany a hlavně bez jakýchkoli stavidel. To umožnilo řece Colorado nekontrolovatelně téct přímo do Alamo kanálu. Přispělo k tomu i několik povodní v letech 1904 až 1906. Díky velkému množství vody se znovu vytvořila řeka New River (jejiž koryto vzniklo někdy  v pravěku), která stejně jako Alamo River ústila v Imperial Valley, přímo v Saltonské propadlině. Spolu tak vytvořily Saltonské moře. Tok New River je v současnosti tvořen zejména splašky, odpadem z farem a továren a řeka bývá označována jako nejtoxičtější tok spojených států. Koupou se v ní akorát mexikánci, kteří se pod její hladinou snaží dostat do USA.

Mapa napojení Imperial Valley na řeku Colorado. All American canal je nový kanál a nahradil Alamo kanaál, který ležel celý v Mexiku
Mapa napojení Imperial Valley na řeku Colorado. All American canal je nový kanál a nahradil Alamo kanál, který ležel celý v Mexiku
Alamo canal - lower mexican intake
Mapa Imperial neboli Alamo kanálu v detailu. Intake No 3 je pravděpodobně osudný Lower Mexican Intake
Stav v roce 1908. Spodní nádrž je zmíněný Lower Mexican Intake
Stav v roce 1908. Spodní nádrž je zmíněný Lower Mexican Intake

Rockwoodovo zpacakné propojení řeky a Alamo kanálu bylo později označeno v podstatě za kriminální čin. Napravit osudovou chybu se povedlo až v roce 1907, kdy se tok Colorada za značného přispění společnosti Southern Pacific Company povedlo dostat opět pod kontrolu. Tento průšvih také otevřel diskuze o tom, že na řece Colorado by měla být postavena přehrada pro lepší kontrolu toku. A tím byly položeny základy k Hooverově přehradě.

V padesátých letech minulého století se k Saltonskému moři začali sjíždět bohatí američané a vzniklo tak několik luxusních rekreačních středisek – Salton City, Bombay Beach, Desert Beach a další. Ročně tam jezdilo až milion lidí z celé Ameriky. Díky pouštnímu podnebí bylo středisko v zimní sezóně vysvobozením pro všechny, kterým byla na pobřeží Californie (a nejen tam) zima. Města si užívala náporu bohatých turistů podobně jako známější Palm Springs.

Pobřeží zaplnily jachtařské kluby, turisti chodili rybařit a nebo se prohánět na rychlých motorových člunech. Byla to zlatá éra Saltonského moře. Ceny realit byly vyšroubované do neskutečných výšin. Nemovitosti se prodávaly šílenou rychlostí, kolikrát prý ještě v letadle. Kupující neměl často ani neměl šanci si dům prohlédnout.

Salton Sea - history photo

Salton Sea - history photo
Saltonské moře v dobách slávy

Jenže tahle pohádka netrvala dlouho. Problémy se objevily už v 70 letech, kdy stoupající hladina moře vedla k vysídlení budov na pobřeží a zavření jachtařských klubů. A to byl teprve ten menší problém. Ten větší se objevil o něco později. Voda z jezera totiž dlouhodobě neměla kam odtékat, stále ale částečně přitékala. Jenže voda tekoucí z New River a Alamo River byla plná pesticidů a dalších látek, které do řek ztékaly z okolních farem. Všechny ty látky se začaly ukládat v Saltonském moři. 

Voda se tak v 80. letech stala toxickou a salinita stále rostla. Žádný živočich  tak neměla šanci přežít. Miliony mrtvých ryb byly vyplaveny přímo na luxusní pláže. Všichni odešli, nemovitosti ztratili na hodnotě. Pohádka skončila.

Dříve turisticky atraktivní lokality se proměnily v města duchů a i když se i v 90 letech na jezeru konaly různé akce, smrad a mrtvé ryby na pobřeží nakonec všechny odradily. Co bude s mořem dál je otázka. Kalifornie nedává jeho záchraně vysokou prioritu, už tak má starostí s vodou víc než dost. Jenže jezero postupně vysychá a až jednoho dne vyschne úplně a toxický prach bude rozfoukán do okolí, bude problém na světě. A pořádný.

Řeka New River, přítok Salton Sea. Nejtoxičtější řeka USA. To bílé není led, je to toxická pěna. Zdroj fotky: http://www.greetingsfromsaltonsea.com/newriver.html
Řeka New River, přítok Salton Sea. Nejtoxičtější řeka USA. To bílé není led, je to toxická pěna.
Zdroj fotky: http://www.greetingsfromsaltonsea.com/newriver.html

Zdroje:
https://en.wikipedia.org/wiki/Alamo_Canal
https://en.wikipedia.org/wiki/Salton_Sink
https://en.wikipedia.org/wiki/Salton_Sea
https://en.wikipedia.org/wiki/New_River_(Mexico%E2%80%93United_States)
http://saltonseamuseum.org/salton_sea_history.html
http://www.sci.sdsu.edu/salton/SaltonSea7.6MilFish.html

Reklamy