Vedro nás v Thajsku dost vyčerpávalo, tak jsme se rozhodli zaplatit si aspoň jeden výlet v klidu s cestovkou – ideálně na sloní farmu, kam se není jinak snadné dostat (autobusy tam nejezdí a skútrem to bylo daleko). Aby bylo jasno – mě se úplně to zotročování slonů pro turisty moc nelíbí, nepřijde mi že by ty zvířata byla šťastný a je mi z toho smutno. Tak trochu si to prosadila přítelkyně a té se těžko říká ne :). Každopádně jsem aspoň díky tomu začal sledovat kroky k záchraně slonů organizace Save Elephants.

Z Kanchanaburi jsme jeli podél řeky Kwai na sloní farmu až bůh ví kam. Program byl jasný – projížďka na slonovi a poté koupání se slonem v řece Kwai. A bylo to fajn. Náš sloní vůdce nás nechal sedět nejen na turistické sedačce, ale také přímo na hrubé sloní kůži na sloním krku. Slon navíc kráčí dost jinak než velbloud a je docela dost vysoký, takže to byl rozhodně zajímavý zážitek. Super bylo i koupání, kdy jsme seděli na slonovi v řece Kwai, on nás kropil svým chobotem a pak nás šikovně shodil do vody. Sloni mají překvapivě hrubou a chlupatou kůži a bylo zajímavé se k takovému zvířeti dostat tak blízko. V zoo jsou sloni přeci jen dost vzdálení. Celkově vzato to byl fajn zážitek a doufám, že farma se ke slonům chová tak jak avizuje na webu, kde vystupuje jako sloní záchranná stanice.

Koupačka se slonem
Koupačka se slonem
Thajsko
Sloní parkoviště

Národní Pak Erawan

Se slony jsme načerpali trochu sil a mohli jsme vyrazit na další celodenní výlet, tentokrát k sedmistupňovým vodopádům v národním parku Erawan (na doporučení mého přítele Dana z Indie, kterého jsem potkal o měsíc dříve v Californii). Park nese jméno pro trojhlavém bílém slonovi, který v mýtu vezl nesl hinduistického boha jménem Indra (slon je také známý jako Airavata). Pro cestu jsme opět zvolili lokální bus, který odjížděl z centrální autobusové stanice vzdálené asi 20 minut chůze. Vcelku snadno se dal dohledat jízdní řád (třeba tady), přičemž bus jezdí každých 50 minut až do 17.20. Trošku nelogické je, že poslední bus zpátky jede už v 16 hodin, ale je to Thajsko, logiku je lepší nehledat.

Za 45 bathů (30 kč) ujedete za hodinu a půl 65 kilometrů v ozdobeném autobuse s dřevěnou podlahou a otevřenýma dveřma. Občas je vidět podlahou přímo na silnici a otevřené dřevě hrozili tím, že na dalším hrbu vyskočíte z autobusu. Ale to vem čert, hlavně že to jede ne? Před vstupem do parku busem proběhli ještě dva asiati a prodávali vstupenky – místní za 100 bathů, turisti pěkně za 300. Tímhle dvojím metrem mě Thajsko fakt štvalo,byť to vlastně chápu, protože 300 je pro thajce moc a 100 za pro bohatého západního turistu  zase „málo“.

2015-11-15 10.36.06
Stylový bus
Thajsko
První ze 7 vodopádů
Thajsko
Můj zděšený výraz když se snažím proplout mezi rybami
DSC01691
Další z vodopádů

Vodopádů je celkem 7 a nejsou nijak veliké. V hezky modré vodě se pod vodopády se můžete vykoupat pod jednou podmínkou. Nesmí vám vadit rybičky, které vás neustále ohlodávají. Stačí se chvíli nehýbat a rybičky vás mají. Nijak to nebolí, ale je to prostě jen nepříjemný pocit. Když plavete a rybky vám okusují břicho, je to docela sranda :). Prošli jsme všech 7 vodopádů a popravdě jsem z toho nebyl nijak šokován, unešen nebo příliš nadšen. Divoká zvířata v okolí cest nepotkáte, protože všude jsou hordy turistů v žabkách snažící se dojít k třetímu vodopádu a zaplavat si. Až nahoře u 7. vodopádu byl trošku větší klid, ale i tak návštěva parku úplně nenaplnila moje očekávání.

Když jsme se polorozpadlým autobusem dokodrcali zpátky do Kanchanaburi, stihli jsme ještě navštívit válečný hřbitov na kterém je .. no fakt hodně hrobů. Byl dost silnej zážitek se mezi hroby procházet, pozorovat vlaječky a vzkazy kteří tam třeba jen pár dní předtím dali příbuzní nebo bývalý spolužáci vojáků … Tady se historie železnice smrti stává skutečnou, když potkáváte potomky a kamarády padlých.

Abych skončil pozitivně tak v Kanchanaburi je na hlavní ulici super bar – jmenuje se „Get Drunk for 10 Baths„. Židle a kbelíky na kterých sedí mají doslova v silnici, ale panáka rýžový pálenky tam dostanete zhruba za 8 korun. Zatraceně dobrej způsob jak se zbavit drobných.

Thajsko
Jeden z horních vodopádů. Tam nebylo aspoň tolik lidí

Thajsko

Památník obětem železnice smrti v Kanchanaburi. Silný
Památník obětem železnice smrti v Kanchanaburi. Silný
Thajsko
Get Drun for 10 Baths
Reklamy